Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

DLACZEGO TAK WAŻNY JEST ODPOWIEDNI DOBÓR POMPY CIEPŁA?

DLACZEGO TAK WAŻNY JEST ODPOWIEDNI DOBÓR POMPY CIEPŁA?

Kluczowym zagadnieniem związanym z prawidłowym funkcjonowaniem instalacji ogrzewania domu jest odpowiedni dobór pompy ciepła, a właściwie jej mocy grzewczej do wymagań cieplnych budynku. Gdy nie dysponujemy szczegółowym audytem energetycznym, a projekt budowlany już dawno zaginął gdzieś w czasoprzestrzeni należy dołożyć wszelkich starań, aby dowiedzieć się jak duża jest ogrzewana powierzchnia pomieszczeń oraz z jakich materiałów i o jakich grubościach wykonane są ściany, podłogi i dach (z uwzględnieniem piwnicy i poddasza). 

Kluczową sprawą będzie również to, czy instalacja grzejna składa się z grzejników, tzw. podłogówki czy jest mieszana (w jakich proporcjach powierzchniowych). Instalacja grzejnikowa pracować będzie średnio na wyższym parametrze temperaturowym niż instalacja podłogowa. 

 

Pompa ciepła będzie pracować poprawnie jeśli po przeanalizowaniu jej tabeli wydajności dobrana zostanie tak, aby pokrywała zapotrzebowanie budynku w tzw. punkcie biwalentnym (projektowa temp. poniżej której pompa ciepła wspierana jest szczytowym źródłem ciepła, np. grzałką elektryczną). Urządzeń nie należy natomiast dobierać "na styk", ponieważ ich praca i ilość generowanego ciepła uzależniona jest od warunków zewnętrznych na które składają się między innymi temperatura, wilgotność i ciśnienie. 

 

Podczas doboru pompy ciepła zawsze należy przyjąć "zapas mocy", aby przy skrajnie niekorzystnych warunkach (niska temp. i 100% wilgotność) nie pojawiały się problemy. Podstawowymi objawami źle dopasowanej pompy ciepła będą problemy z osiągnieciem zadanego przez użytkownika docelowego parametru grzania, ciągłe, bliskie maksymalnemu obciążenie sprężarki i wysoki pobór energii elektrycznej w przypadku "za słabej" pompy ciepła oraz taktowanie, problem z poprawną regulacją obciążenia sprężarki i zmniejszenie żywotności komponentów w przypadku pompy "zbyt dużej". Poprawnie dobrana pompa ciepła w solidnie wykonanej instalacji pozwoli nam się cieszyć długoletnim komfortem cieplnym bez niepotrzebnych zmartwień.