Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

MYŚLISZ O POMPIE CIEPŁA ALE BOISZ SIĘ WYSOKICH RACHUNKÓW ZA PRĄD?

21.09.2023
MYŚLISZ O POMPIE CIEPŁA ALE BOISZ SIĘ WYSOKICH RACHUNKÓW ZA PRĄD?

𝐌𝐘Ś𝐋𝐈𝐒𝐙 𝐎 𝐏𝐎𝐌𝐏𝐈𝐄 𝐂𝐈𝐄𝐏Ł𝐀 𝐀𝐋𝐄 𝐁𝐎𝐈𝐒𝐙 𝐒𝐈Ę 𝐖𝐘𝐒𝐎𝐊𝐈𝐂𝐇 𝐑𝐀𝐂𝐇𝐔𝐍𝐊Ó𝐖 𝐙𝐀 𝐏𝐑Ą𝐃? 𝐒𝐏𝐑𝐀𝐖𝐃Ź 𝐉𝐀𝐊𝐈𝐂𝐇 𝐁ŁĘ𝐃Ó𝐖 𝐍𝐈𝐄 𝐏𝐎𝐏𝐄Ł𝐍𝐈Ć!

Pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem do efektywnego i ekologicznego ogrzewania domu, a ich popularność wciąż wzrasta. Zwłaszcza, że jest kilka programów rządowych, które mogą ułatwić zakup pompy ciepła przez propozycję znacznych dofinansowań.

W ostatnim czasie można jednak spotkać się z opiniami użytkowników pomp ciepła, którzy spodziewali się po swoich pompach większej efektywności energetycznej.

𝐍𝐚𝐥𝐞ż𝐲 𝐣𝐞𝐝𝐧𝐚𝐤 𝐰𝐲𝐣𝐚ś𝐧𝐢ć, ż𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐛𝐥𝐞𝐦 𝐧𝐢𝐞 𝐥𝐞ż𝐲 𝐩𝐨 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐢𝐞 𝐬𝐚𝐦𝐞𝐣 𝐩𝐨𝐦𝐩𝐲 𝐜𝐢𝐞𝐩ł𝐚, 𝐭𝐲𝐥𝐤𝐨 𝐛łę𝐝ó𝐰, 𝐤𝐭ó𝐫𝐞 𝐩𝐨𝐰𝐬𝐭𝐚ł𝐲 𝐧𝐚 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐤 𝐳ł𝐞𝐠𝐨 𝐝𝐨𝐛𝐨𝐫𝐮 𝐨𝐫𝐚𝐳 𝐢𝐧𝐬𝐭𝐚𝐥𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐩𝐨𝐦𝐩𝐲 𝐜𝐢𝐞𝐩ł𝐚 !

To one sprawiają wzrost kosztów eksploatacji takich urządzeń. Co zrobić, by pompa ciepła okazała się wyborem ekonomicznie uzasadnionym

 

𝐏𝐑𝐙𝐄𝐃 𝐖𝐘𝐁𝐎𝐑𝐄𝐌 𝐏𝐎𝐌𝐏𝐘 𝐂𝐈𝐄𝐏Ł𝐀, 𝐙𝐑Ó𝐁 𝐀𝐔𝐃𝐘𝐓

Pierwszym krokiem przed całą inwestycją dot. zakupu i montażu pompy ciepła powinien być AUDYT ENERGETYCZNY. Taki audyt jest niezbędny do doboru odpowiedniej mocy pompy, a na jego podstawie audytor prawidłowo określi zapotrzebowanie na energię niezbędną do tego, aby ogrzać dom. Pamiętaj, że audyt energetyczny jest też wymagany jeśli starasz się o dofinansowanie.

UWAGA!!! na firmy, które proponują przeprowadzanie audytu on-line. Taki audyt niestety jest bezwartościowy i może skutkować błędnymi obliczeniami.

 

𝐏𝐑𝐙𝐘𝐆𝐎𝐓𝐔𝐉 𝐒𝐖Ó𝐉 𝐃𝐎𝐌 𝐃𝐎 𝐈𝐍𝐒𝐓𝐀𝐋𝐀𝐂𝐉𝐈 𝐏𝐎𝐌𝐏𝐘 𝐂𝐈𝐄𝐏Ł𝐀

Pompę ciepła można zainstalować w każdym domu, nie tylko w nowym. Jeśli mowa o instalacji urządzenia w domu już istniejącym, należy przeprowadzić dodatkową termomodernizację, która polega na dostosowaniu budynku do specyfiki pracy pompy ciepła. Brak tego działania może spowodować wyższe koszty utrzymania pompy ciepła co wiąże się z wyższymi rachunkami za prąd czy problemami natury technicznej.

 

𝐎𝐃𝐏𝐎𝐖𝐈𝐄𝐃𝐍𝐈𝐀 𝐌𝐎𝐂 𝐏𝐎𝐌𝐏𝐘 𝐂𝐈𝐄𝐏Ł𝐀

Kluczowym elementem podczas planowania instalacji grzewczej jest dobór mocy pompy. Zły dobór urządzenia może spowodować niekorzystne skutki takie jak większe zużycie prądu , a nawet skrócenie żywotności pompy.

Zbyt mała moc pompy ciepła, która będzie pracować nawet na najwyższych obrotach. nie ogrzeje domu. W efekcie właściciele budynku mogą doświadczać problemów z temperaturą wewnątrz pomieszczeń, szczególnie w chłodniejszych miesiącach.

Pompa ciepła, która ma za dużą moc nie jest też dobrym rozwiązaniem bo będzie prowadzić do taktowania, czyli częstego włączania i wyłączania sprężarki, co skraca jej żywotność i prowadzi do nadmiernego zużycia energii elektrycznej. Skutkuje to również wyższymi rachunkami za prąd oraz koniecznością częstszych napraw i serwisu, co generuje dodatkowe koszty.

 

𝐏𝐔𝐍𝐊𝐓 𝐏𝐑𝐎𝐉𝐄𝐊𝐓𝐎𝐖𝐘 𝐀 𝐏𝐔𝐍𝐊𝐓 𝐁𝐈𝐖𝐀𝐋𝐄𝐍𝐓𝐍𝐘

Punkt projektowy – ustalany przez projektanta całej instalacji – to temperatura, do jakiej należy dostarczyć odpowiednią ilość energii aby utrzymać komfort termiczny w budynku mimo niskiej temperatury otoczenia. Błędem jest dobierane mocy pompy wyłącznie do punktu projektowego, ponieważ w Polsce dni o skrajnie niskiej temperaturze zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego moc pompy powinna być dostosowana do punktu biwalentnego. Określa on moment, w którym zapotrzebowanie na ciepło przewyższa możliwości wytworzenia energii cieplnej przez pompę ciepła. Wtedy konieczne jest uruchomienie dodatkowego źródła ciepła, na ogół grzałki elektrycznej, która stanowi kolejny ważny element mający wpływ na wydajność pomp ciepła.

 

𝐍𝐈𝐄 𝐑𝐄𝐙𝐘𝐆𝐍𝐔𝐉 𝐙 𝐆𝐑𝐙𝐀Ł𝐊𝐈

Specjaliści zajmujący się montażem pomp ciepła rekomendują korzystanie z grzałki dogrzewającej, która sprawi, że pompa będzie efektywniejsza i jednocześnie tańsza w eksploatacji. Grzałka jest uruchamiana tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej punktu biwalentnego, czyli momentu, kiedy zapotrzebowanie na ciepło przekracza możliwości pompy ciepła. Dzięki temu pompa ciepła może działać efektywnie przez większość czasu, zużywając mniej prądu niż pompa o większej mocy.

 

𝐁ŁĘ𝐃𝐘 𝐖 𝐈𝐍𝐒𝐓𝐀𝐋𝐀𝐂𝐉𝐈 𝐏𝐎𝐌𝐏 𝐂𝐈𝐄𝐏Ł𝐀

Okazuje się, że na wyższy koszt utrzymania pompy ciepła ma wpływ nie tylko nieprawidłowy dobór mocy pompy ciepła, ale też wady w jej instalacji. Można popełnić wiele błędów podczas instalacji dlatego bardzo ważne jest aby nasze urządzenie było montowane tylko i wyłącznie przez osobę / firmę, która posiada odpowiednie umiejętności i kompetencje najlepiej potwierdzone certyfikatem. To pozwoli cieszyć się efektywnym, ekologicznym i oszczędnym systemem grzewczym – bez rozczarowań!